0(530) 366 90 99

Tüp mide hakkında bilgi ve randevu

0(553) 906 76 76

Tüp mide hakkında bilgi ve randevu

0(553) 906 76 76

Whatsapp'tan bilgi ve randevu

En Büyük İyikim:)

En Büyük İyikim:)

Merhaba değerli tüp mideli ve adayı arkadaşlarım. 

Hayatı boyunca zayıflığı tadamamış, Zayıflamak için çeşitli girişimlerde bulunmuş ancak her seferinde yolun yarısından dönmüş bir insandım. Henüz bebekken görülmeye başlayan kortizon tedavileri, şiddetle açılan bir iştah, fazlasıyla sağlam yemek kültürleri, kilo sana yakışıyor çok güzel bir yüzün var gibi ikna edici gelen ve bir kilolunun diyet yapmamak için duymak istediği cümleler, bahaneler bahaneler.

Kocaman 25 yılım bunlarla geçti artık güzel olduğuma beni o kadar inandırmışlar, onlara inanmak o kadar işime gelmiş özgüveni o kadar gereksiz ve hat safhada yaşamışım ki bu rüyadan uyandığımda her şey tokat gibi yüzüme çarpmıştı.

25 yaşında gencecik bir hatun olarak artık doyma hissim yoktu ve yürümekte, nefes almakta zorlanıyordum. Ameliyat fikri bana çok uzaktı bıçak altına yatmayı defalarca kendi içimde reddetmiştim ama yaklaşık 90 kg vermem gerekti ve bu güç ve istikrarı kendimde göremiyordum. Araştırmaya başlamış ve kararımı vermiştim sonunda ne olursa olsun bu ameliyatı olacaktım. Bu kararı vermek zaten oldukça cesaret isteyen ve zor bir olayken bir de aile ve çevre etkeni var ki onları ikna etmek ne yazık ki kendini ikna etmekten daha zor.

Ailem özellikle de babam kesinlikle olmamı istemiyordu. Hayatını hekim ihmali ya da kendi ihmallerinden dolayı kaybeden insanlar olduğunu ve en küçük bir ihtimali bile göze alamayacaklarını düşünüyorlardı ama gözden kaçırdıkları çok acı bir gerçek vardı ki eğer kilo vermez ve aynı hızla almaya devam edersem hayatımı riske atacak çok ciddi hastalıklar kapıdaydı.

Epey detaylı olarak araştırmamı yapmış yıllar önce ameliyat olmuş ve şuan sonuçtan çok memnun olan onlarca insanla bağlantı kurdum ve ailemi ikna ettim. Bu esnada birçok doktor ile görüştük ancak kafamızdaki soru işaretlerini gideremiyor güven vermiyorlardı. Cengiz Hocam ve ekibi ile görüştükten sonra arayışımız da soru işaretimiz de kayboldu operasyon için gün alınmış 15 Ekim 2016 2. Doğum günüm olarak kararlaştırılmıştı.

Ailemle Eskişehir'den İstanbul'a giderken stresli, heyecanlı, endişeli, çaresiz ve mecbur hissediyordum bütün duygular o kadar birbirine karışmıştı ki daha önce ameliyathanenin kapısından bile geçmemiştim beni nasıl günlerin beklediğini bilmiyordum. Ama bildiğim tek bir şey vardı ben Morbid (ölümcül) obezdim ve bu operasyonu olmak zorundaydım. Cengiz Bey ile görüştüğümde heyecan dışındaki bütün duygularım silinmiş yerini mutluluk ve kocaman bir güven almıştı. İnsana o kadar tanıdık gelen, o kadar doğal, o kadar yapmacık tavırlardan ve o ana kadar kendini hekim olarak tanıtan tüccarlardan o kadar uzak ki. Sadece sağlığımı ve hayallerimi değil çok değerli bir dost ve bir abi de hediye etti bana bu ameliyat.

O an gelmiş ve başarılı bir operasyon sonrası artık ben de bir tüp mideliydim. Hastaneye yattığım andan çıktığım ana kadar doktorum, ekibi ve bütün güler yüzlü hastane personeli tarafından son derece özenli bir şekilde ilgilenildi. Acı eşiği çok düşük olan bir insan olarak bu kadar az ağrı ile o dönemi geçirebileceğimi tahmin bile edemezdim. Operasyonun üzerinden sadece 6 gün geçmişti ve ben tam olarak 12 kilo vermiştim. Mutluluktan ölebilirdim. Doyma hissini kaybetmiş ve 1 oturuşta 3 tabak sarma yiyebilen bir kızken şuanda en fazla 6 tane ince sarılmış sarma yiyebiliyorum. . 

Şuanda 7 aylık tüplü olarak 52 kilo verdim ve 58-60 beden giyiyorken artık 46 beden giyiyorum ve istediğim mağazadan alış veriş edebiliyorum bu mutluluğun herhangi bir tarifini bulamıyorum ancak aynı duyguyu yaşayan arkadaşlarım beni çok iyi anlıyordur eminim. 

Önümde daha uzun bir yol var bunu biliyorum ama bu yol çok güzel ve heyecanlı bir yol. Olmak isteyen ve karar veremeyen belki korkan, belki erteleyen birilerine sesimiz ulaşabiliyorsa şayet sadece şunu söyleyebilirim; Lütfen kendinizi ertelemeyin! Hiç birimizin hayatı bir ekmek arası döner ya da bir kaç hamburger kadar ucuz değil. Ne şekilde olduğu önemli değil yeter ki sağlıklı ve uzman gözetiminde olsun operasyon ile ya da kendinizde o uzun maratona dayanacak güç görebiliyorsanız operasyonsuz lütfen zayıflayın.

Operasyondan önce düşük tempoda en fazla 15 dk yürüyebiliyorken belki inanmayacaksınız ama henüz yaklaşık 40 kg fazlam olmasına rağmen şuan 65 kg olan insanlar yürüme tempoma yetişemiyorlar. Önceden "anne yavaş yürü tıkandım" diyordum şimdi cümlenin şekli biraz değişti Bu kez söyleyen annem "kızım biraz yavaş dizim ağrıdı" insan annesinin dizinin ağrıdığına sevinebilir mi? Bu durumdaysanız sevinmek kelimesi biraz az kalabiliyor. Zararın neresinden dönülürse kârdır.

Buradan tekrar önce Rabbime sonra hayallerime giden en büyük adımım olan abim, evimizde adı geçtiği an herkesin yüzünde tebessüm oluşturan, sesi ile bile tedavi ve rahatlatma özelliği olan, her şeyden önce adam gibi adam, insan gibi insan olan çok değerli doktorum Cengiz Eriş'e, ona tecrübe ve bilgileri ile eşlik eden güzel ekibine her şey için çok teşekkür ederim.

7 aylık bir tüp mideliden şimdilik bu kadar devamı ideal kiloya düştükten sonra sağlıklı ve bol eksili günler diliyorum :)

Merve AKPARA

Karar Ver-Cesaretini Topla Ve Artık Harekete Geç...

Tüp mide serüvenim 19 Mart 2016 tarihinde 110 kilo ile başladı.

Özgür KOÇAK
Devamını Oku

Dört Yılda Verilemeyen Kararsızlığın Dört Aylık Sonucu.

Ben bu yola 2013 yılı şubat ayında 145 kilole karar vererek çıktım.

Valizim, hayallerim ve her bişeyim hazır gittim ve Hacettepe Tıp fakültesine yattım ve son anda ani bir kararla sanırım korkudan olsa gerek valizimi toplayıp hastaneden...

Mesut GÜLER
Devamını Oku

Tüp Mide İle Kilolara Elveda

Merhabalar, 34 yaşında 4 ay önce Cengiz Hocam ve ekibi tarafından tüp mide ameliyatı olmuş biri olarak sizlere yaşamış olduğum deneyimleri anlatmak isterim.

Serdar İLHAN
Devamını Oku