0(530) 366 90 99

Tüp mide hakkında bilgi ve randevu

0(553) 906 76 76

Tüp mide hakkında bilgi ve randevu

0(553) 906 76 76

Whatsapp'tan bilgi ve randevu

Ve Sen İstersin Bir Gün Her şey Değişir

Artık 14 aylık bir tüp mideli olarak, ameliyat olmayı düşünenler, ameliyat olmaya karar verenler ya da yeni ameliyat olmuş kişiler için bu süreçte yaşamış olduğum tecrübeleri paylaşmak istiyorum.


Çünkü sizleri şuan çok iyi anlayabiliyorum. Bende ameliyat olmayı düşündüğümden itibaren bu süreci inanılmaz merak ediyordum. Ameliyat olduk, ya sonra? Her şey bitti mi yani? Tabi ki hayır her şey asıl şimdi başlıyor. Âmâ merak etmeyin ilk duyduğunuzda anlamlandıramadığınız şeyleri, yaşamaya başladığınızda daha iyi anlıyor ve öğreniyorsunuz. 


İlk önce beslenme sürecinden bahsetmek istiyorum. Beslenme konusunda mutlaka bir bariatrik diyetisyenle devam etmenizi öneririm. Çünkü artık eski beslenme alışkanlığınızı bir kenara bırakıp, nasıl sağlıklı beslenmeniz gerektiğini öğrenmeniz, ne kadar yağdan, ne kadar kastan verdiğinizi bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu ameliyat insana hayatta verilmiş ikinci bir şans ve doğru alışkanlıkları kazanarak, vermiş olduğumuz kiloyu korumak tabi ki elimizde.(Ben bu süreçte Diyetisyenim Ecem Kalkan’dan çok şey öğrendim. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.)Ameliyat sonrası ilk 15 gün sıvı, sonraki 15 gün püre şeklinde besleniyorsunuz. Hemen katıya geçmek mümkün değil çünkü mideniz iyileşme sürecinde onu yavaş yavaş hazırlamak gerekiyor. Bir ayın sonunda artık katı gıdalara geçebiliyorsunuz. Tabi burada şunu söylemek istiyorum, artık bir bardak sütü yudum yudum içip, bir yumurtayı yavaşça yiyip üstüne çok doymuş hissetmek başta sizi çok şaşırtacak ama sonraki süreçte azıcık yiyerek doymuş olmaya sizde alışacaksınız.


Özellikle mide ve beynin uyum sağlaması bir yılı buluyor yani bende öyle oldu. Artık az yediğimde her anlamda doymuş olduğumu, sanki doğduğumdan beri midem bu kadarmış gibi gelmesi, iştahımın az olması çok çok güzel bir duygu. Ayrıca katı-sıvı ayrımı yapmanız gerekiyor artık. Yani yemekten 30dk önce ve 30dk sonra sıvı alabiliyorsunuz. Beni en az zorlayan şeylerden biri bu oldu diyebilirim, eskiden de yemeklerde sıvı çok tüketmezdim. Alışkanlık haline gelince zaten çok zor değil sizin içinde.


Yemekleri çok çiğneyip, yavaş yememizde çok önemli. Protein ağırlıklı beslenmemiz çok çok önemli. Mümkün olduğunca eski alışkanlıklarımızı değiştirebilmemiz için bu bir yılı iyi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca ilk altı ayında kıymetini çok iyi bilelim. En çok kilo kaybettiğimiz dönem çünkü. En çok merak edilenlerden mide büyür mü olayınızda anlayabildiğim kadarıyla açıklamak istiyorum. Benimde en merak ettiğim, en çok korktuğum şeylerden biriydi. Hatta sık sık Cengiz beye sorardım. Oda mide büyüyebilir ama gerçekten siz çok çok zorlamadıkça mideyi büyütmekte kolay değil derdi. Tabi bunu bir yılın sonunda daha iyi anladım.6. ay dan sonra mide bayağı iyileştiği için yemekleri daha rahat yiyebilmeniz sizi korkutmasın. Bu mideniz büyüdüğü için değil normal bir süreç ve genelde herkeste bu şekilde oluyor. Ben 6. Ayda 2 köfte 1kaşık yoğurt yerken şuan 2 köfte 2 kaşık yoğurt, salata yiyebiliyorum. Yani çok büyük bir fark olmuyor korkmayın. 


Ameliyat sonrası belli aylarda yaptırmanız gereken testler oluyor. Bunun için sadece kan vermeniz yeterli. Mutlaka yaptırın, kan değerlerinize baktırmanız önemli. Herhangi bir eksiklikte doktorunuz zaten size yardımcı oluyor. Ben ameliyattan 15 gün sonra çalışmaya başladım. İşinizin ağırlığına göre yine doktor tavsiyesi ile size uygun sürede başlayabiliyorsunuz.


Zaten şunu söylemek istiyorum ilk bir aydan sonra çok daha rahat hareket edebiliyorsunuz. Ameliyat olmanız size çok büyük bir engel teşkil etmiyor. En merak edilenlerden saç dökülmesine yer vermek istiyorum. Herkeste aynı olmasa da dökülüyor maalesef. Tabi kel kalmıyorsunuz merak etmeyin. Benim 2.5 ay itibari ile başlayıp 7.ay sonrası dökülme durdu. Bunu durdurmak için herhangi bir yönteme başvurmadım zaten kendiliğinden duracağı için. Sadece bitkisel şampuan ve bepanthen, evin, bemiks üçlüsünü birer ampul şampuanıma kırarak kullandım bana iyi geldi. Tavsiye edebilirim size de. Zaten dökülenlerde çıkıyor merak etmeyin, buna çok üzülmeyin derim. Bide ruh halimiz, psikolojik anlamda yaşamış olduğumuz değişimler olabilir. Tabi ki herkeste aynı değil.

Ama yine söylüyorum merak etmeyin bu çok normal. Ve bir süre sonra her anlamda normale dönüyorsunuz. Mutlaka ki paylaşmayı unutmuş olduğum şeyler olmuştur.

Evet bu bir yıl benim için hayatımı her anlamda değiştirmiş olduğum, bambaşka tecrübeler edindiğim bir yıl oldu. 
Bir bayan olarak kilo vermenin beni nasıl mutlu ettiğini, istediğim elbiseyi giyebilmeyi, rahatça oturmayı, rahatça yürümeyi, özgürce gülebilmeyi kısacası gerçek bir-ben- olabildiğim bir yıl oldu.


Umarım bu ve bunun gibi güzel duyguları isteyen herkes yaşar. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi istediğim kiloya ulaştığımda size bir gün tekrar yazmak istiyorum. Umarım o bir gün, yakın bir gün olur.
Tekrar Avrupa Obezite Cerrahisi ekibine çok çok teşekkür ediyorum.
Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…

Özgür KOÇAK

Yenı Hayatıma Merhaba

Merhaba arkadaşlar ben Dilek TUNCA 45 yaşındayım size yeniden doğmaya nasıl karar verdiğimi anlatacağım.

Uzun yıllar sağlık sektöründe çalışmama rağmen( Dermokozmetoloji eğitim ve satış müdürlüğü yaptım.) tüp mide ameliyatı olmayı uzun...

Dilek TUNCA
Devamını Oku

Hayallerinizi Ertelemeyin..

Bundan 5 ay öncesine kadar kendini çok kilolu haliylede seven (belkide kendini avutan) bir bayandım.

Ameliyata karar vermem Kabus gibiydi, ya ameliyat sonucunda kilo vermezsem ya bana bişey olursa gibi düşünceler sarmıştı kafamı. fakat...

Yasemin KILIÇ
Devamını Oku

Ameliyat Öncesi ve Karar Vermem

Selamun Aleyküm; Ben küçük yaştan beri fazla kilolarından muzdarip bir insandım, tabiki yaş ilerledikçe kilolarda sürekli artıyor ve hayatı yaşanmaz hale getiriyordu.

Yıllar evvel Mide Balonunu, ve Mide Kelepçesini duymuş fakat...

Beytullah ARICI
Devamını Oku