Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Nedir

Mide kapasitesinin dikey eksende %75-80 oranında küçülterek, ameliyat sonrası dönemde çok az gıda tüketimine karşın doymayı sağlaması ve acıkma hissine neden olan Ghrelin hormonunun düzeylerini ameliyat ile yaklaşık %85-90 oranında azaltmasıyla dengeli ve tatminkar birşekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Midenin ameliyat sonrasında adeta bir tüp görünümüne bürünmesiyle tüp mide ameliyatı olarak anılmaktadır. Ameliyat sonrası ömür boyu vitamin ve mineral kullanma zorunluluğu olmaması, endoskopi şansının kaybedilmemesi, ideal kiloya inme şansının son derece yüksek olması nedeniyle rağbet görmektedir.

Tüp mide ameliyatı için uygun muyum?

Bu ameliyat için en etken madde vücut kitle indexi 35 veya üzeri olmasıdır. Herhangi bir kalp ve solunum rahatsızlığınızın olmaması gerekmektedir. Ameliyat adaylarının uygunluğu için mini bir check-up yapılır. Ameliyat öncesinde bariatrik diyetisyen kontrolü yapılır. Kan değerleri(hemogram), solunum fonksiyon testi vb. işlemler uygulanır ve sonuçlara bakılarak ameliyata karar verilir.

Vücut kitle indexinizi öğrenin
Tüp mide ameliyatı öncesi kontrol
Son teknoloji ürünü laparoskopik cerrahi

Son teknoloji ürünü laparoskopik cerrahi

Son yıllarda yaygınlaşmış olan kapalı (laparoskopik) ameliyat diye anılan yöntem robot kollarla karın bölgesinde 0.5 - 1cm kesi boyutunda 5 delik açılarak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem sayesinde tüm riskler asgari düzeye indirgenmektedir. Bu yöntemin diğer bir faydası ise iyileşme sürecini hızlandırıp, taburculuk süresini kısaltıp ve kısa süre sonra normal yaşama geri dönülmesini sağlamaktadır. Ekibimiz 10+ yıl bu yöntemde tecrübelidir.

Değişim başlıyor

Yeni bir yola girerken ekibimiz sizinle beraberdir. Beslenme ile ilgili tüm planlarınız bariatrik diyetisyen tarafından size temin edilir. Belirli zamanlarda diyetisyenden randevu alıp kontrole gelirsiniz ve durumunuz analiz edilir. İlaç kullanımı konusunda hekiminiz tarafından sizlere bilgi verilir. Ameliyattan sonraki ilk aylarda kilo verimi başlar ve yeni hayatınıza ilk adımınızı atarsınız.

Değişim başlıyor

Sık Sorulan Sorular

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verilir?

Ameliyattan sonra sağlıklı beslenen ve düzenli egzersizlerini yapan hastalarda 1 yıl içerisinde %65-80 oranında kilo kaybı sağlanabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat sonrası ilk 6-8 saat hafif ve orta şiddette ağrı gözlemlenmesi normaldir; ancak laparoskopik işlemlerde ağrı minimal düzeydedir.

Tüp mide ameliyatından sonra ne zaman i̇şime dönebilirim?

Ameliyattan sonra ortalama olarak 10 gün evde istirahat öneriyoruz. Masa başı çalışmalarına yaklaşık 10 gün sonra başlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite gerektiren işlerde ise 2-3 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatından sonra i̇laç kullanabilir miyim?

Ameliyattan 1 ay sonra her türlü ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak ağrı kesicileri dikkatli kullanmanız önerilmektedir. Mümkün olduğunca asprin, apranax türü ilaçları tercih etmeyin. Beraberinde mide ilacı ve bol suyla tüketmeniz önerilmektedir.

Tüp mide sonrası alkol ve sigara tüketimi nasıldır?

Aslında fırsatı yakalamışken bırakmanızı öneririz, bırakamayan kişiler ise ameliyat sonrasında ilk 1 ay sigara içimi ve ilk 6 ay alkol tüketimi önerilmemektedir.

Tüp mide ameliyatından sonra sarkma olur mu?

Hızlı kilo veriminden dolayı özellikle bayanlarda ciltte sarkma görülmektedir. Kilo verme sürecinizde düzenli ve vücut şekillendirici sporlar yaparsanız, cildinizde sarkma sorununu en aza indirgersiniz.

cengiz eriş, mide küçültme ameliyatı, tüp mide, tup mide, tüpmide, mide ameliyatı, küçültme ameliyatı, mdie ameliyatı fiyatları, obezite ameliyatı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım